Kríza zodpovednosti

Autor: Ivana Lešičková | 30.1.2015 o 17:30 | Karma článku: 3,10 | Prečítané:  422x

Slovo "kríza" je v móde už niekoľko rokov. Hovoríme o ekonomickej kríze, o spoločenskej kríze,o kríze rodiny... pritom kríza je len jedna, a to kríza zodpovednosti. Keby ľudia boli zodpovední, vôbec by som nemusela písať tieto riadky.

Keby si každý pár, čo spolu ide do postele, uvedomoval zodpovednosť za prípadné počaté dieťa (žiadna antikoncepcia nie je 100%), nemuseli by sme riešiť potraty a "odložené deti" v hniezdach záchrany.

Keby si rodičia uvedomovali svoju ekonomickú zodpovednosť za rodinu, nemíňali by peniaze na rôzne "neresti". Nebol by rodiny rozvrátené alkoholom, či gamblerstvom.

Keby si partneri uvedomovali svoju zodpovednosť za šťastie toho druhého, nehľadali by pri najmenšom probléme únik v náručí niekoho iného. Nebola by nevera, neboli by rozvody.

Keby si matky a otcovia uvedomovali zodpovednosť za budúcnosť svojich detí, snažili by sa im venovať a vychovávali by ich k zodpovednosti. Konečne by sa preťal bludný kruh "tej dnešnej mládeže."

Keby si učitelia a tvorcovia učebníc uvedomovali svoju zodpovednosť za formovanie mládeže, dali by si väčší pozor na to, aké učivo vyberajú, ako ho podávajú a ako sa k deťom správajú. Nebolo by škatuľkovanie, šikanovanie a protekcia. 

Keby si susedia uvedomovali svoju zodpovednosť za vzťahy v paneláku, robili by všetko pre jeho zveľadenie a starali sa o dobré susedské vzťahy. Neboli by hádky, schválnosti a problémy s údržbou spoločných priestorov.

Keby si zamestnanci uvedomovali svoju zodpovednosť za fungovanie podniku, snažili by sa robiť svoju prácu čo najlepšie. Neboli by žiadne odfláknuté zákazky a nespokojní klienti.

Keby si zamestnávatelia uvedomovali svoju zodpovednosť za zamestnancov, platili by im mzdy načas a v stanovenej výške. Neboli by štrajky zamestnancov.

Keby si polícia uvedomovala svoju zodpovednosť za bezpečnosť a pohodlie občanov, určite by namiesto buzerovania za hrdzu na blatníkoch radšej pomohli o kilometer ďalej vymeniť prasknutú pneumatiku. Konečne by sme mohli zabudnúť na posmešky voči tejto organizácii a dôverovať jej.

Keby si lekári uvedomovali svoju zodpovednosť za pacientov, nehľadeli by na hrúbku obálky, no každému by poskytli najlepšiu možnú lekársku starostlivosť. Neboli by sťažnosti na lekárov a zanedbanú starostlivosť.

Keby si obchodníci uvedomovali svoju zodpovednosť za fungovanie ekonomiky, nesnažili by sa obohatiť za každú cenu. Nebolo by viac či menej skryté okrádanie zákazníkov.

Keby si všetci úradníci uvedomili svoju zodpovednosť za prácu, ktorú robia pre ľudí, iste by sa sprehľadnili všetky byrokratické nezmysly, kvôli ktorým teraz trávime hodiny behaním po úradoch. Neboli by fronty, nervozita a korupcia.

Keby si politici uvedomili svoju zodpovednosť za štát a spoločnosť, snažili by sa vytvárať čo najlepšie podmienky pre všetkých ľudí a nie len napchávali si vlastné vrecká. Nebola by nezamestnanosť, sociálna nespravodlivosť a v konečnom dôsledku ani vojny.

Keby si voliči uvedomovali svoju zodpovednosť za fungovanie štátu, tak by volebné miestnosti nezívali prázdnotou. 

Keby si každý jeden človek uvedomil svoju zodpovednosť za svoju rodinu, mesto i celú spoločnosť, nemal by dôvod páchať zločiny. Neboli by krádeže, znásilnenia, vraždy...

Áno, keby bol každý človek zodpovedný, bol by to ideálny svet. Samozrejme, nikdy taký nebude a zrejme ani nikdy nebol. V niektorých sférach sa naši predkovia možno viac snažili ako my. Viac im záležalo na rodinnom pokoji, viac tolerovali chyby toho druhého, ostávali spolu a menej sa rozchádzali. Áno, bola iná doba. A už sa nevráti. No kým sa do našich myslí nevráti pocit zodpovednosti za všetko, čo robíme, a za všetkých, s kým sme, budeme sa "krízami" oháňať aj naďalej.

A ešte niečo. Keby nevymizla zodpovednosť, možno by sme teraz vôbec neriešili referendum. Rodina by bola pevná ako skala, deti v detských domovoch by chýbali a nemuseli by sme sa zaoberať tým, čo ich budú učiť v škole. No čo už. Zrušili sme zodpovednosť, tak nás to bude stáť oveľa viac ako len 6,3 milióna euro, ktoré dáme za tú papierovú maškarádu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?