O spinkajkaši a podobných nezmysloch

Autor: Ivana Lešičková | 18.11.2014 o 22:49 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  992x

O tom, ako zlepšiť detský spánok, sa už napísalo mnoho kníh. Medzi mamičkami koluje celý rad mýtov a poloprávd, ktoré im robia vrásky na čele a vzbudzujú dojem, že niečo určite robia zle. Pozrime sa na 7 najväčších mýtov o detskom spánku.

Väčšina matiek to dôverne pozná. Dieťatko je nakŕmené, okúpané, naolejčekované, pekne v pyžamku... a namiesto toho, aby poslušne zaspalo, strúha grimasy, prevaľuje sa na všetky strany a vyhadzuje z postieľky plyšáky. Zúfalá mamička zapne internet a hľadá riešenie. A veru ich je! Alebo nie?

V médiách, knižkách, na internetových stránkach a v regáloch supermarketov nájdeme mnoho zaručených receptov, ako dieťatku zabezpečiť sladký spánok. Žiaľ, len niektoré z nich môžeme označiť za naozaj fungujúce. A všetko začína v často zle pochopenom probléme detského spánku ako takého.

Mýtus č.1: Dieťa má spať 16 hodín

V staršej literatúre nájdeme krkolomné cifry s výpočtom správneho počtu hodín, ktoré by dieťa malo stráviť v posteli. Pred polstoročím autori odporúčali, aby ešte aj ročné dieťa spalo 16 hodín denne. Dnes sa údaje líšia a odporúčané čísla sú nižšie, no stále sú to len odporúčania. Každé dieťa je iné a niektoré potrebuje spať menej, povedzme len 13 hodín denne.

Mýtus č.2: Odpočinuté dieťa lepšie spí

Tento mýtus súvisí s predošlým. Do určitej miery je pravdivý - extrémne unavené dieťa má problém zaspať, čo vedie k nekonečným seansám plaču. Ale rovnica lepší spánok cez deň = lepší spánok v noci rozhodne neplatí. Ak sme povedali, že niektoré deti potrebujú menej spať, môžeme teda povedať aj to, že potrebujú viac bdieť, napr. 11 hodín. Ak si teda dieťatko cez deň dlhšie pospí, potrvá dlhšie, kým si tých 11 hodín naozaj odkrúti a večerné zaspávanie bude nekonečné.

Mýtus č.3: O siedmej v posteli

Mnohí experti na detský spánok odporúčajú, aby dieťa (hovoríme o kojencoch a batoľatách) šlo spať už okolo siedmej večer, dokonca aj skôr. Hm, dovoľte mi otázku - a vy si myslíte, že v takom prípade bude dieťa dlhšie spať? Množstvo mamičiek vám potvrdí, že väčšina bábätiek nedokáže spať dlhšie ako 11 hodín (vrátane prestávok). Ak zaspí o pol siedmej, bude o pol šiestej hore, možno ešte skôr. Iste, niektoré deti možno budú spať dobre a vyhovuje im to. Ale prečo nútiť večerných tvorov, čo zaspávajú o pol deviatej a spia do pol ôsmej, aby presunuli svoj režim o dve hodiny skôr?

Mýtus č.4: Polročné dieťa má prespať celú noc

Hm, kto z nás dospelých prespí celú noc? Veď aj my sa budíme - na záchod, niekto sa potrebuje napiť, iný vyjedá čokoládu. Ako môžeme chcieť od dieťaťa to, čo ani sami nerobíme? Nie je žiadna hanba, ak polročné dieťa dva či tri razy zamrnčí, že má počas spánku nejaký problém. Na druhej strane, ak je naozaj schopné spať celú noc bez prebudenia, mamička si môže gratulovať.

Mýtus č.5: Ak sa kojené dieťa, ktoré už prespávalo celú noc, začne znova budiť, treba ho začať prikrmovať

Obľúbený argument výrobcov detskej výživy. Áno, hlad môže byť dôvodom, prečo sa malý anjelik zase vrtí, no môže ich byť množstvo iných - v izbe je príliš teplo či príliš chladno, bolí ho bruško, idú mu zúbky, alebo má len príliš živý sen. Mamičky, nepanikárte, kým dieťatko prospieva, všetko je v poriadku a chyba určite nie je vo vašom mliečku.

Mýtus č.6: Večerné kúpanie pomôže lepšie spať

Dieťa potrebuje režim. Keď si od prvých dní zvykne, že večer prebieha určitý rituál, skôr pochopí striedanie dňa a noci. Mnoho detí si večerné kúpanie priam vyžaduje a naozaj im to pomáha lepšie spať. Niektorí renomovaní výrobcovia dokonca ponúkajú špeciálnu detskú kozmetiku na dobré spanie. No úprimne - vonia to pekne, aj to dobre pení, ale prespatú celú noc vám to nezaručí.

Mýtus č.7: Špeciálne kaše pomôžu lepšie spať

Deti sú biznis a vedia to najmä výrobcovia detskej stravy. Mnohé značky ponúkajú kašičky a mliečka na dobrý spánok. Na obaloch tvrdia, že zasýtia na dlhšiu dobu a dieťatko bude lepšie spať. Nuž, internetové stránky týchto výrobcov ponúkajú svedectvá spokojných mamičiek, ktoré tvrdia, že ich detičky po "spinkajkaši" pokojne spia celú noc.

Tak som sa vybrala do obchodu a kúpila dcérke spinkajkašu. Celkom jej chutila, to áno. Lenže výsledný efekt bol úplne opačný. Ešte dve hodiny po večeri stála v postieľke, rehotala sa a keby jej v tom nebránil spacáčik, vyliezla by von. Kaša ju tak nabila energiou, že sa vrtela, akoby mala v zadku sršne. Alebo, ako hovoríme u nás na východe, šeršne. Tak sme na tú "šeršeňkašu" ticho zanadávali a dívali sa, ako naša malá hrdinsky vzdoruje spánku do neskorých nočných hodín. 

Milé mamičky, až sa vás niekto bude snažiť presvedčiť o nejakom zaručenom spôsobe, ako pomôcť bábätku spať, vypočujte ho, ale berte ho s rezervou. Skúste jeho radu, ale neobviňujte seba ani dieťa, ak nebude fungovať. Niektorí drobci sa naučia spať len s jedinou pomôckou - a tou bude puberta :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?